تاریخ : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
1

ارزان شدن وام مسکن برای خانه اولی ها در سال جاری/ بیش از ۲۱۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شد

  • کد خبر : 284561
  • ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۵۱
ارزان شدن وام مسکن برای خانه اولی ها در سال جاری/ بیش از ۲۱۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شد

مدیرامور شعب بانک مسکن آذربایجان غربی از کاهش نرخ سود تسهیلات خانه اولی از ۸ درصد به ۶ درصد خبرداد و گفت: سال گذشته ۲۱ هزار و ۶۰۴ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شده است.

به گزارش اروم نیوز، بانک مسکن به عنوان یکی از حامیان مردم در بخش تهیه مسکن محسوب می شود این بانک که در بخش اعطای تسهیلات به خانه اولی ها و مساکن مهر اقدامات قابل توجهی داشته، تاکنون موفق به اعطای ۵۵۶ فقره تسهیلات خانه اولی به مبلغ ۴۰۳ هزار و ۹۹۷ میلیون ریال به زوجین پرداخت شده و این اقدام در سال گذشته با کاهش نرخ سود سرمایه گذاری در مناطق بافت فرسوده از ۹/۵ به ۸ درصد و در سال جاری به ۶ درصد کاهش داشته است.

همچنین در خصوص مساکن مهر تاکنون ۷۰ هزار و ۶۰۵ نفر تقاضای تسیلات مسکن مهر داشته که ۶۲ هزار و ۶۰۵ نفر موفق به اخذ این تسهیلات شده اند.

بی شک دریافت این تسهیلات نیز با توجه به شرایط موجود در تمامی بانک های کشور دارای شرایط و ضوابط خاص خود است که پس از طی مراحل لازم و به متقاضیان پرداخت می شود که این مبلغ در خصوص خانه اولی ها به ازای هر ۳۰۰ میلیون ریال سپرده، ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات یک ساله بوده و در خصوص مساکن مهر دارای شرایط متفاوت تری است چرا که به نسبت جمعیت شهر های متقاضی این مبلغ نیز بین ۳۰۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون ریال متفاوت است.

خبرنگار اروم نیوز برای اطلاع از شرایط پرداخت این ۲ نوع تسهیلات به درخواست کنندگان سراغ «غلامرضا زنده طلب» مدیر امور شعب بانک مسکن در آذربایجان غربی رفته است که این گفت و گو در ۲ بخش منتشر خواهد شد.

در بخش نخست این گفت و گو، مواردی در خصوص ارائه وام خانه اولی ها و نیز تسهیلات خرید مسکن مهر ارائه شده که مشروح این بخش در زیر می آید:

* میزان تسهیلات اعطایی به زوجین خانه اولی چه میزان بوده و در سال گذشته به چند زوجین به چه مبلغی پرداخت شده است؟

تاکنون ۵۵۶ فقره تسهیلات خانه اولی به مبلغ ۴۰۳ هزار و ۹۹۷ میلیون ریال به زوجین پرداخت شده است همچنین تسهیلات پرداختی به خانه اولی ها نیز در سال ۹۵، ۱۰۲ مورد به مبلغ ۵۶ هزار و ۲۲۷ میلیون ریال بوده که این مبلغ نسبت به سال ۹۶  تغییر قابل توجهی داشته است چرا که در سال ۹۶، ۴۴۱ مورد به مبلغ ۳۳۶ هزار و ۵۳۸ میلیون ریال مبلغ پرداختی وجود دارد.

* تاکنون چند نفر در خواست این تسهیلات را داشته اند و چه تعداد از این درخواست ها محقق شده است؟

۵۸۰ نفر تقاضای تسهیلات خانه اولی هارا داشته اند که علاوه بر ۵۵۶ نفر اشاره شده که موفق به دریافت تسهیلات شده اند ۲۴ نفر در شعبات تشکیل پرونده داده و در شرف دریافت هستند.

البته هر فرد در شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر  که در آذربایجان غربی شامل ارومیه و خوی می شود باید حداقل ۱۰۰ میلیون ریال و در سایر شهر ها ۶۷ میلیون ریال سپرده در بانک داشته باشند.

* شرایط پرداخت این تسهیلات به متقاضیان خانه اولی چیست؟

بی شک هر بانکی جهت پرداخت تسهیلات مربوط به حوزه خود شرایط خاص خود را دارد که در بانک مسکن این شرایط شامل دارا بودن سند ۶ دانگ، دارا بودن پروانه پایانکار ساختمانی، عدم گذشت بیش از ۱۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی، عدم دریافت تسهیلات خرید، ساخت و جعاله توسط متقاضی از بانک مسکن و سایر بانک های کشور، سپرده گذاری به مدت یک سال در بانک مسکن، عدم استفاده از امکانات دولتی اعم از تسهیلات یارانه دار یا دریافت زمین می شود.

* آیا نرخ سود این تسهیلات نسبت به سال های گذشته تغییراتی داشته است؟

البته می توان از تغییرات قابل توجه این اقدام کاهش سود تسهیلات جهت واحد های واقع در مناطق بافت فرسوده از ۹/۵ درصد به ۸ درصد اشاره کرد که در سالجاری نیز به همت مدیران عالی بانک به ۶ درصد کاهش داشته است

همچنین علاوه برتغییرات در میزان نرخ سود شرایط خانه اولی بودن متقاضی در داخل مناطق بافت فرسوده نیز حذف گردیده و در سال گذشته نیز امکان افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به تعداد نامحدود جهت انبوه سازان میسر گردیده به نحوی که پس از اتمام عملیات ساخت و ساز در مناطق بافت فرسوده، تسهیلات مذکور با نرخ یارانه ای به خریداران واحد های فوق انتقال می گردد.

* چند نفر جهت دریافت وام مسکن مهر تقاضا داده و چند درصد این تقاضا ها پرداخت شده است؟

تمامی متقاضیان معرفی شده از سوی ادرات زیربط از جمله اداره کل راه و شهرسازی استان به تعداد ۷۰ هزارو ۶۰۵ نفر تسهیلات خود را دریافت کرده اند که در مجموع کل اعتبار تخصیصی مسکن مهر استان بالغ بر ۲۱ هزار و ۶۰۴ میلیارد ریال بوده است.

* چند درصد این تقاضا ها به بهره برداری رسیده  به متقاضیان تحویل داده شده است؟

۶۲ هزار و ۶۰۵ واحد معادل ۸۸/۶۷ درصد تقسیط و تحویل داده شده است.

* میزان تسهیلات مسکن مهر نسبت به هر فرد چند بوده و نسبت به سال گذشته چه تغییراتی دارد؟

این تسهیلات در سال گذشته ۳۰۰ میلیون ریال بود که در سالجاری این مبلغ به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش داشته که جهت ۴ هزار و ۱۳۲ واحد مبلغ ۴ هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال از بابت مابه التفاوت افزایش سقف هر واحد پرداخت گردیده است.

* شرایط پرداخت این تسهیلات چیست؟

داشتن فرم(ج) سبز، عدم استفاده از امکانات دولتی، عدم سابقه مالکیت متقاضی،سابقه سکونت متقاضی در محل مورد تقاضا به مدت ۵ سال از جمله شرایط اعطای این تسهیلات است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=284561

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.