تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰
5

ارزان شدن وام مسکن برای خانه اولی ها در سال جاری/ بیش از 21000 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شد

  • کد خبر : 284561
  • 09 خرداد 1397 - 9:51
ارزان شدن وام مسکن برای خانه اولی ها در سال جاری/ بیش از 21000 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شد

مدیرامور شعب بانک مسکن آذربایجان غربی از کاهش نرخ سود تسهیلات خانه اولی از 8 درصد به 6 درصد خبرداد و گفت: سال گذشته 21 هزار و 604 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شده است.

به گزارش اروم نیوز، بانک مسکن به عنوان یکی از حامیان مردم در بخش تهیه مسکن محسوب می شود این بانک که در بخش اعطای تسهیلات به خانه اولی ها و مساکن مهر اقدامات قابل توجهی داشته، تاکنون موفق به اعطای 556 فقره تسهیلات خانه اولی به مبلغ 403 هزار و 997 میلیون ریال به زوجین پرداخت شده و این اقدام در سال گذشته با کاهش نرخ سود سرمایه گذاری در مناطق بافت فرسوده از 9/5 به 8 درصد و در سال جاری به 6 درصد کاهش داشته است.

همچنین در خصوص مساکن مهر تاکنون 70 هزار و 605 نفر تقاضای تسیلات مسکن مهر داشته که 62 هزار و 605 نفر موفق به اخذ این تسهیلات شده اند.

بی شک دریافت این تسهیلات نیز با توجه به شرایط موجود در تمامی بانک های کشور دارای شرایط و ضوابط خاص خود است که پس از طی مراحل لازم و به متقاضیان پرداخت می شود که این مبلغ در خصوص خانه اولی ها به ازای هر 300 میلیون ریال سپرده، 600 میلیون ریال تسهیلات یک ساله بوده و در خصوص مساکن مهر دارای شرایط متفاوت تری است چرا که به نسبت جمعیت شهر های متقاضی این مبلغ نیز بین 300 میلیون تا 400 میلیون ریال متفاوت است.

خبرنگار اروم نیوز برای اطلاع از شرایط پرداخت این 2 نوع تسهیلات به درخواست کنندگان سراغ «غلامرضا زنده طلب» مدیر امور شعب بانک مسکن در آذربایجان غربی رفته است که این گفت و گو در 2 بخش منتشر خواهد شد.

در بخش نخست این گفت و گو، مواردی در خصوص ارائه وام خانه اولی ها و نیز تسهیلات خرید مسکن مهر ارائه شده که مشروح این بخش در زیر می آید:

* میزان تسهیلات اعطایی به زوجین خانه اولی چه میزان بوده و در سال گذشته به چند زوجین به چه مبلغی پرداخت شده است؟

تاکنون 556 فقره تسهیلات خانه اولی به مبلغ 403 هزار و 997 میلیون ریال به زوجین پرداخت شده است همچنین تسهیلات پرداختی به خانه اولی ها نیز در سال 95، 102 مورد به مبلغ 56 هزار و 227 میلیون ریال بوده که این مبلغ نسبت به سال 96  تغییر قابل توجهی داشته است چرا که در سال 96، 441 مورد به مبلغ 336 هزار و 538 میلیون ریال مبلغ پرداختی وجود دارد.

* تاکنون چند نفر در خواست این تسهیلات را داشته اند و چه تعداد از این درخواست ها محقق شده است؟

580 نفر تقاضای تسهیلات خانه اولی هارا داشته اند که علاوه بر 556 نفر اشاره شده که موفق به دریافت تسهیلات شده اند 24 نفر در شعبات تشکیل پرونده داده و در شرف دریافت هستند.

البته هر فرد در شهر های بالای 200 هزار نفر  که در آذربایجان غربی شامل ارومیه و خوی می شود باید حداقل 100 میلیون ریال و در سایر شهر ها 67 میلیون ریال سپرده در بانک داشته باشند.

* شرایط پرداخت این تسهیلات به متقاضیان خانه اولی چیست؟

بی شک هر بانکی جهت پرداخت تسهیلات مربوط به حوزه خود شرایط خاص خود را دارد که در بانک مسکن این شرایط شامل دارا بودن سند 6 دانگ، دارا بودن پروانه پایانکار ساختمانی، عدم گذشت بیش از 15 سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی، عدم دریافت تسهیلات خرید، ساخت و جعاله توسط متقاضی از بانک مسکن و سایر بانک های کشور، سپرده گذاری به مدت یک سال در بانک مسکن، عدم استفاده از امکانات دولتی اعم از تسهیلات یارانه دار یا دریافت زمین می شود.

* آیا نرخ سود این تسهیلات نسبت به سال های گذشته تغییراتی داشته است؟

البته می توان از تغییرات قابل توجه این اقدام کاهش سود تسهیلات جهت واحد های واقع در مناطق بافت فرسوده از 9/5 درصد به 8 درصد اشاره کرد که در سالجاری نیز به همت مدیران عالی بانک به 6 درصد کاهش داشته است

همچنین علاوه برتغییرات در میزان نرخ سود شرایط خانه اولی بودن متقاضی در داخل مناطق بافت فرسوده نیز حذف گردیده و در سال گذشته نیز امکان افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به تعداد نامحدود جهت انبوه سازان میسر گردیده به نحوی که پس از اتمام عملیات ساخت و ساز در مناطق بافت فرسوده، تسهیلات مذکور با نرخ یارانه ای به خریداران واحد های فوق انتقال می گردد.

* چند نفر جهت دریافت وام مسکن مهر تقاضا داده و چند درصد این تقاضا ها پرداخت شده است؟

تمامی متقاضیان معرفی شده از سوی ادرات زیربط از جمله اداره کل راه و شهرسازی استان به تعداد 70 هزارو 605 نفر تسهیلات خود را دریافت کرده اند که در مجموع کل اعتبار تخصیصی مسکن مهر استان بالغ بر 21 هزار و 604 میلیارد ریال بوده است.

* چند درصد این تقاضا ها به بهره برداری رسیده  به متقاضیان تحویل داده شده است؟

62 هزار و 605 واحد معادل 88/67 درصد تقسیط و تحویل داده شده است.

* میزان تسهیلات مسکن مهر نسبت به هر فرد چند بوده و نسبت به سال گذشته چه تغییراتی دارد؟

این تسهیلات در سال گذشته 300 میلیون ریال بود که در سالجاری این مبلغ به 400 میلیون ریال افزایش داشته که جهت 4 هزار و 132 واحد مبلغ 4 هزار و 132 میلیارد ریال از بابت مابه التفاوت افزایش سقف هر واحد پرداخت گردیده است.

* شرایط پرداخت این تسهیلات چیست؟

داشتن فرم(ج) سبز، عدم استفاده از امکانات دولتی، عدم سابقه مالکیت متقاضی،سابقه سکونت متقاضی در محل مورد تقاضا به مدت 5 سال از جمله شرایط اعطای این تسهیلات است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=284561

نوشته های مشابه

12مرداد
صعود پارکورکار ارومیه‌ای به فینال کشور
12مرداد
نشا کاری چغندر قند مصرف آب در کشور را کاهش می دهد
12مرداد
آغاز برداشت گیاه دارویی بادرشبو از مزارع آذربایجان غربی/ ۲٫۵ میلیون لیترعرق گیاه بادرشبو استحصال می‌شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.