تاریخ : یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹
1

روحانی به هیچ کدام از وعده های خود عمل نکرده است/ صادرکنندگان در بازار نوسانات ارزی سردرگم هستند

  • کد خبر : 282588
  • 22 اردیبهشت 1397 - 10:35
روحانی به هیچ کدام از وعده های خود عمل نکرده است/ صادرکنندگان در بازار نوسانات ارزی سردرگم هستند

نوسانات ارزی باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای صادرکنندگان و واردکنندگان آذربایجان غربی شده است.

به گزارش اروم نیوز؛ افزایش دوباره قیمت دلار به مرز7 هزار تومان و تأثیر منفی آن بر روی اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست؛ رهبر انقلاب نیز بارها بر لزوم حذف وابستگی به دلار در مبادلات تجاری تأکید و فرموده اند:« مسئولان و مردم ارزش و آقایی دلار را بششکنند»

تأکیدات رهبر انقلاب بر رها کردن اقتصاد دنیا از سلطه دلار از آن جاست که ارز هر کشور، مؤلفه ای از قدرت آن کشور است؛ نه تنها قدرت اقتصادی، بلکه قدرت سیاسی. متأسفانه آمریکا با توجه به سلطه بر بسیاری از بازارهای بین المللی توانسته ارز خود، یعنی دلار آمریکا، را به مهم ترین ارزش در دنیا تبدیل کند

البته لازم به ذکر است؛ دلار اکنون نه تنها یک ابزار اقتصادی، بلکه یک ابزار سیاسی برای تأمین اهداف توسعه طلبانه آمریکاست.

* مسئولان به جای وعده، عمل کنند

آذربایجان غربی به عنوان تنها استان ایران که با سه کشور هم مرز و دارای پتانسیل های قوی اقتصادی است، اما با تمام این مسائل دارای ضعف شدید در مسئله تولید و اقتصاد است و افزایش قیمت ارز و دلار نه تنها کمکی به تولیدکنندگان ملی نمی کند بلکه آنان را در خرید مواد اولیه دچار مشکل کرده و نه تنها سودی در انتظار آنان نخواهد بود بلکه جران خسارت های وارد نیز عملا غیر ممکن می شود و در نتیجه  مسئله سروری روزافزون دلار تحقق شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی را با مشکلات قابل توجهی روبه رو می کند.

در همین راستا سراغ رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه رفتیم تا از وی در خصوص تاثیرات افزایش قیمت دلار بر اقتصاد استان سوالاتی داشته باشیم.

رحیم وهاب زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز گفت: یکی از بایسته های اساسی سرمایه گذاری اقتصادی تثبیت شرایط عمومی و حاکمیت ثبات در بازار است.

وی، افزود: در یک اقتصاد پویا و با نشاط، تولید محصول نهایتا باید منجر به صادرات آن کالا به بازارهای بین المللی شود. بر این اساس کاهش هزینه ها در قیمت مواد اولیه خریداری شده و نیز چرخه تولید می تواند روند افزایش صادرات کالا را شتاب بخشد. از این رو شایسته است مدیران و دست اندرکاران ارشد اقتصادی کشور با مدیریتی صحیح و هوشمندانه عملیات تک نرخی شدن ارز را اجرا و تثبیت کنند.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، با بیان اینکه آذربایجان غربی یک استان کشاورزی بوده و قطب کشاورزی کشور محسوب می شود، گفت: بیشترین محصولات خروجی آذربایجان غربی را محصولات کشاورزی تشکیل می دهند و صادرکنندگانی که در راستای صادرات دراز مدت در فعالیت هستند با توجه به نوسانات ارزی دچار مشکلات متفاوتی می شوند.

وی، تاکید کرد: صادرکننده نه طرفدار دلار 69 هزار ریال هستند نه 49 هزار ریالی، بلکه آن ها تنها چیزی که امروز از دولتمردان انتظاردارند ثبات ارزی در جامعه است چراکه این نوسانات آنان را دچار سردرگمی های قابل توجهی می کند.

وهاب زاده، با بیان اینکه نوسانات ارزی اذهان صادرکنندگان را از توجه به کیفیت محصولات صادراتی به سوی نوسانات غیرمعقول ارز سوق می دهد، افزود: همین مشکل در خصوص  واردکنندگان نیز صدق می کند چراکه آنان نمی دانند باید با چه نرخی نسبت به واردات کالاهای خریداری شده اقدام کنند.

* روحانی به وعده های خود عمل نکرده است

وی، با معرفی خود به عنوان یکی ازحامیان دولت روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اکنون هیچ کدام از شعارهای انتخاباتی دولت روحانی تحقق نیافتاده و هرروز بیش از دیروز دچار مشکل هستیم نمی دانیم شور و حال دوران انتخابات و شعار های داده شده توسط چه کسی بوده است.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، با اشاره به اینکه از 15 فروردین دستورالعمل صادرات در 4 محور ابلاغ شده است، کفت: مسیر اول ارائه شده برای صادرکنندگان ورود ارزکالاهای صادراتی به سیستم دولت است که عملا صادرکنندگان را با ضررات بالایی روبه رو می کند چراکه ارز در بازار آزاد بالای50 هزار ریال بوده اما در سیستم دولتی 42 هزار ریال صورت می گیرد.

وی، افزود: اما در مرحله دوم اگر دلار وارد سیستم بانکی نمی شود دولت خواستار تسویه وام ارزی است که این موضوع  نیزعملا غیر ممکن بوده اما در مرحله سوم دولت خواستار واردات در ازای صادرات به کشوراست.

وهاب زاده، عنوان کرد: اما در پایان دولت در قبال صادرات صادرکنندگان پایه خواستار سپرده ارزی شده که این قضیه نیز با توجه به شرایط مالی صادرکنندگان عملا با مشکلات قابل توجهی روبه رو می شود و غیرممکن است.

* تصمیمات دولت غیرمنطقی و کارشناسی نشده است

وی، تصمیم دولت در خصوص صادرات را مثالی همچون معاهده ارزی سال 73 عنوان کرد که در نتیجه به اشتباه بودن آن پی برده شد، گفت: دلار در سالهای گذشته همچون فنری فشرده شده است که این روزها در حال از دست دادن حالت خود و در مرحله پرتاب است امیدواریم این فنر با نیرو و انرژی بسیار آسیبی به اقتصاد وارد نکرده و قبل ار اتفاقی اساسی دولت تصمیمی کارشناسی شده اتخاذ کند.

در ادامه سراغ مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی رفتیم و تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد استان را جویا شدیم.

جعفرصادق اسکندری در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، گفت: تاکنون هیچ آمار و شکایتی از واحدهای صنعتی مبنی بر ایجاد مشکلات در واردات و صادرات آنان گزارش نشده و تا هفته های آتی نمی توان در خصوص تاثیرافزایش قیمت ارز برواحد های صنعتی استان اظهار نظر کرد.

* واردکنندگان از نرخ دولتی ارز استفاده کنند

وی، افزود: بی شک آذربایجان غربی نیز بی نصیب از مشکلات افزایش قیمت دلار نخواهد ماند و در بحث صادرات و واردات با مشکلات قابل توجهی دست و پنجه نرم خواهد کرد اما واردکنندگان باید با وارد شدن به سیستم بانکی دولت بتوانند با نرخ دولتی 42 هزار ریال نسبت به انجام معاملات خود اقدام کرده و از بازار آزاد دوری کنند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه تاثیرات نوسانات دلار به تدریج در استان مشاهده خواهد شد، گفت: تا 2 هفته آتی نمی توان در خصوص مشکلات موجود در واحدهای صنعتی استان صحبتی کرد چراکه باید منتظر گزارشات فعالان حوزه صنعت باشیم.

وی، همچنین تاکید کرد: در بسیاری از واحد ها مواد اولیه از خود استان یا تولیدات ملی تامین می شود و فعالان بخش صنعت باید در بحث واردات کالاهای اولیه ای که تولید ملی ندارند دقت عمل بیشتری داشته باشند تا مبادا متوجه ضرر و زیان شوند.

البته کریم دلجوان قدرتی مدیرعامل پتروشیمی ارومیه، نیز گفت: بنابراین که تمام مواد اولیه پتروشیمی از داخل تامین می شود تاکنون مشکلی در بحث اقتصادی نداشته ایم و تمامی قطعاتی که جهت توسعه واحداز چین خریداری شده با نرخ ارزی 42 هزار ریال انجام شده است.

در کنار تمام این سخنان مسئولین و فعالان اقتصادی، امیدواریم دولت برای عمل به فرمایشات رهبرانقلاب و تحقق اقتصاد مقاومتی، پایان وابستگی تعاملات تجاری بین‌المللی کشورمان به دلار و استفاده از ارزهای جایگزین دلار درتبادل با دنیا را در دستورکار قرار دهد.

قطعاً با برنامه‌ریزی و حرکت در مسیر درست می‌توانیم از ارزهای قدرتمند مستقل از دلار استفاده کرده و حتی ارز ملی خود را به یکی از ارزهای تعیین‌کننده در دنیا تبدیل کنیم.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=282588

نوشته های مشابه

27دی
۳۰۰۰ هزار پرس غذای گرم در پلدشت توزیع شد
27دی
بهره‌برداری شخصی از امکانات شورای شهر ارومیه/ اینجا صحن شورای شهر است یا آتلیه!
نقدی به اقدام سوال‌انگیز مسئول روابط عمومی شورای شهر ارومیه؛

بهره‌برداری شخصی از امکانات شورای شهر ارومیه/ اینجا صحن شورای شهر است یا آتلیه!

27دی
در دفاع از سنگر ولایت سکوت جایز نیست
نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری؛

در دفاع از سنگر ولایت سکوت جایز نیست

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.