تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

برف بهاری کشاورزی آذربایجان‌غربی را نقره داغ کرد/ خسارت 107 میلیارد تومانی سرما به کشاورزان

  • کد خبر : 280927
  • 02 اردیبهشت 1397 - 11:56
برف بهاری کشاورزی آذربایجان‌غربی را نقره داغ کرد/ خسارت 107 میلیارد تومانی سرما به کشاورزان

بارش برف و کاهش ناگهانی دما در برخی مناطق آذربایجان غربی باعث از بین رفتن صددرصدی شکوفه های درختان میوه شد.

به گزارش اروم نیوز، طی سال گذشته کشاورزی آذربایجان غربی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده است از ابتدای سال گذشته که بلای سیل را رد کرد و خسارات متعددی را برجای گذاشت روزهای خوبی در انتظار کشاورزی استان نبود و بارها شاهد گلایه های کشاورزان و آه های پر سوز آنان بودیم.

کشاورزی که پس از گذشتن از نبودبازار، دپو شدن محصولات و در نتیجه متضرر شدن کشاورزان این بار غول سرما دست در گریبان کشاورزی استان شده و جان محصولات کساورزی لستان را گرفته و آن را فلج کرد.

سرمای دیر هنگام و برف بهاری چون شبیخونی داشته های کشاورزان را بی رحمانه نابود کرده و خسارت چشمگیری به باغداری و کشاورزی وارد کرد فاجعه ای که دیدن رخ میوه ها را بر کشاورزان حرام و دستان زحمت کش انان را از فعالیت و زحمت برای برداشت محصولات نا امید کرد.

* سرما و برف، حریف پیروز کشاورزان آذربایجان غربی

حسن یکی ازکشاورزان منطقه سیلوانای ارومیه است او در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز می گوید: سال گذشته نتوانستیم از محصولاتمان بهره ای برده و سودی متوجه باشیم تمام چشم امیدمان به امسال و محصولات بود تا بتوانیم جای خالی سال گذشته را نیز پر کرده و شاید دلی از عزا در بیاوریم اما گویا امسال با حریفی بزرگتر از حریف پارسال مواجه بودیم و تمام محصولاتمان در یک شب پژمرده شده و از بین رفت.

وی با دست‌های زمخت و پینه بسته خود با بغضی که در گلو گیر کرده سخن می‌گوید و سعی می‌کند لبخند بزند، اما دلش همچنان از سختی روزگار خون است.

عمو حسن درباره تنها منبع درآمدش ابراز می کند: خرج زندگی‌ام از راه کشاورزی به دست می‌آید و تنها این کار را که از آباء و اجدادمان به ارث بردیم می‌توانم انجام دهم و غیر از آن مجبورم مانند بسیاری از افراد این منطقه به شهر مهاجرت کنم و با کارگری خرج خانواده‌ام را بدهم.

* امید های کشاورزان یخ زد

این کشاورز ادامه می دهد: با وجو اینکه تدابیر لازم جهت مقابله با سرما را در نظر گرفته بودم اما یخبدان و برف غافلگیر کننده شب گذشته باعث از بین رفتن تمام شکوفه های درختان شد.

وی، می گوید: هفته گذشته نیز سرمازدگی خسارات زیادی بر جای گذاشته بود اما با بارس برف شب گذشته در منطقه سرو و سیلوانا ریشه کشاورزی منطقه فلج شده و درختان پر شکوفه برف را به خود پوشیدند.

عمو حسن اظهار می گند: با وجود اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی معرفی شده و مسئولان باید از تولید کنندگان بیش از پیش حمایت کنند اما تا این هیچ حمایت یا دلجویی ازآنان را ندیده ایم و همچون سال های گذشته مسئولان مربوطه پشت میز نشینی را به کنار کشاورزان بودن ترجیح می دهند.

* وارد شدن بیش از 107 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی

مدیر کل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این خصوص اظهار داشت: افت دمایی تا منفی 2 درجه باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی در بخش کشاورزی از جمله سرمازدگی به بخش عظیمی از باغات استان شد.

کریم زاده، افزود: طی این افت دما 107 میلیارد و 152 میلیون تومان خسارت در بخش کشاورزی را شاهد هستیم.

* باغداران خسارات دیده نیازمند حمایت دولتی‌ها

با توجه به ظرفیت‌های فراوان باغات و اراضی کشاورزی آذربایجان غربی و با توجه به خسارات ایجاد شده در پی بارش برف و یخ‌زدگی باغات نیاز است که هیأت دولت و مسئولان کشوری و استانی حمایت ویژه‌ای از باغداران دارای بیمه و فاقد بیمه داشته باشند.

* مهسا عبدی

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=280927

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.