تاریخ : دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱

کاهش تعاملات اجتماعی در سایه فضای مجازی/ معتاد اینترنتی نیز یک بیمار است

  • کد خبر : 276511
  • 16 دی 1396 - 10:34
کاهش تعاملات اجتماعی در سایه فضای مجازی/ معتاد اینترنتی نیز یک بیمار است

اینترنت طی سال های اخیر چنان در جامعه جوان مورد توجه قرار گرفته است، شاید بتوان گفت این محبوبیت موجب شده تا بسیاری از ارتباطات اجتماعی جوانان دستخوش ناملایماتی شود و آن ها را غرق در دنیای فضای مجازی و به دور از زندگی اجتماعی و فرصت هاشی شغلی کند.

به گزارش اروم نیوز، وقتی صحبت از اعتیاد به میان می آید ذهن ما بلافاصله متوجه اعتیاد به مواد مخدر می شود و بقول فلاسفه و منطقیون نوعی «عموم و خصوص من وجه» اتفاق می افتد در حالیکه  «اعتیاد» در دوران ما اشکال، نمود و بروز متفاوتی دارد که عمده آنها تحت تاثیر گسترش دامنه علم و تکنولوژی ابعاد دگرگونی یافته اند.

اما گسترش صنعت در سالیان اخیر باعث بروز انواع جدیدتر و متحول شده اعتیاد شده و دیگر حجم و عمق اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی، مشروبات الکلی یا سیگار و قلیان با صدها طعم و مزه و اسانس صنعتی فریبنده با آنچه که در 20 یا 30 سال قبل یا پیش تر بود بسیار متفاوت است و متاسفانه در کشور ما حدود 3 تا 4 میلیون نفر و در دنیا بیش از 250 میلیون نفر تنها درگیر اعتیاد به مواد مخدر هستند که اگر ارقام مبتلایان سایر گونه های اعتیادی را اضافه کنیم به ارقام سرسام آوری می رسیم که می تواند بخشی از فاجعه قرن 21 را بازگو کند.

اما امروزه شکل جدیدی از اعتیاد دامن گیر جوانان و نوجوانان جامعه ما شده که چندان بی ارتباط به انواع پیش گفته نیست و تقریبا به لحاظ مکانیزم درگیری مبتلایان و علایم و عادات رفتاری و تاثیرات آن بسیار شبیه به اعتیاد شناخته شده می باشد و آن «اعتیاد به اینترنت و شبکه های مجازی» است.

این نوع از اعتیاد که چندسالی است با ورود و گسترش فضای مجازی دامن گیر سرمایه های ارزشمند انسانی جامعه ما شده، تقریبا از همان نشانه ها و علایم حاد اعتیاد برخوردار است و مبتلایان به این نوع اعتیاد هم همان رفتارها را از خود بروز می دهند.

در این خصوص «محمدصادق فتح اللهی» در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، گفت: رفتار اعتیادی به مواد مخدر و مشروبات الکلی مستلزم نوعی عود رفتار در قالب زمانبندی مشخص است، یعنی یک معتاد بایستی در بردار زمانی خاصی دست به استعمال مواد مخدر بزند تا حالت «خماری» خود را برطرف کند. در اعتیاد اینترنتی هم این حالت خماری دقیقا خود را نشان می دهد.

وی، در خصوص حالات روانی معتادان اینترنتی افزود: استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی حتما اما آهسته آهسته تابع بردار زمانی خاصی می شود که اگر استفاده از آن  به تاخیر افتد حالات شبیه خماری یعنی پرخاشگری، کم طاقتی، عصبی شدن، زد و خورد و درگیری و بزهکاری های ریز و درشت را بروز می دهد. این همان حالتی است که مصرف کنندگان انواع مواد مخدر، مشروبات الکلی، سیگار و انواع دخانیات هم آن را تجربه می کنند.

این جامعه شناس، همچنین اظهار داشت: حالت رفتاری اعتیادی مشابه دیگر نئشگی است، یعنی سرخوشی کاذب و گذرایی که پس از مصرف و در اثر ترشح هورمون هایی چون اندورفین و دوپامین در مغز و سلسله اعصاب اتفاق می افتد و اصطلاحا آن را نئشگی می گویند. این نوع رفتار تقریبا در همه حالات اعتیادی پس از مصرف انواع مواد اعم از سنتی و صنعتی و نوشیدنی و دخانی به صورتی کم و بیش مشابه روی می دهد که متاسفانه در اعتیاد اینترنتی هم همین گونه است، یعنی مصرف کننده پس از نیل به مقصود و دسترسی به اینترنت این حالت سرخوشی کاذب را احساس می کند.

* کتمان حقیقت از سوی معتادان؛ تاثیر اعتیاد اینترنتی همچون مواد مخدر

وی، همچنین ادامه داد: یکی دیگر از حالات رفتاری اعتیاد کتمان است، یعنی همه معتادین به انواع مواد دخانی، تدخینی و نوشیدنی تقریبا بلااستثنا به هنگام مواجه شدن یا این سوال که از چه موقع اعتیاد پیدا کرده، با کتمان حقیقت اعتیاد خود، به تندی پاسخ می دهند که من با وجود سالیان طولانی مصرف معتاد نیستم!

فتح اللهی، همچنین ادامه داد: این دقیقا اتفاقی است که وقتی با جوانان و نوجوانان معتاد به فضای مجازی و اینترنت روبرو می شوید هم می توانید مشاهده کنید. آن ها هم عینا همین جمله را تکرار می کنند که من با وجود اینکه سالیان سال است روزانه چندین ساعت وقتم پای اینترنت می گذرد اما معتاد نیستم!

وی، عنوان کرد: یکی از انواع رفتارهای اعتیادی مخصوصا اعتیادهای نوظهور و صنعتی، تمایل شدید به رفتارهای پرخطر جنسی و رفتارهای همراه با خشونت و به دور از اخلاقیات انسانی است که تحت تاثیر توهمات ناشی از مصرف این نوع مواد اتفاق می افتد.

این جامعه شناس، تاکید کرد: مسائلی که همه روزه در قالب قتل ها، جنایات، تجاوز به عنف و اذیت و آزار جنسی در رسانه ها منعکس می شود و صد البته به دلایل اخلاقی و تحفظات خانوادگی و فضای هنجاری قضیه، ابعاد درون خانواده های محترمی که هر از چندگاهی درگیر این مسایل ملال آور می شوند هرگز به صورت رسمی در مراکز قانونی و یا محافل رسانه ای منعکس نمی شود اما واقعیت تلخی است که آسیب شناسان اجتماعی و دلسوزان جامعه را به شدت مشغول خود کرده است.

فتح اللهی، گفت: آنچه که نگران کننده است اینکه روز به روز بر دامنه رفتارهای این چنینی در میان مبتلایان به اعتیاد اینترنتی افزوده می شود و متاسفانه سطح برخورد قضایی و پلیسی و سایبری با حجم تهدید شبکه های مجازی مستهجن و غیراخلاقی که نهاد مقدس خانواده را هدف قرار داده هرگز برابری نمی کند و دردناک تر اینکه متولیان امر در ورای شعارهای فریبنده و روشنفکرنما و در قالب دفاع از آزادی های شخصی و حقوق شهروندی، از مقاومت در برابر بسته شدن اتوبان های تجدد و تمدن دادِ سخن می دهند و فارغ از وظایف قانونی خود ایام سپری می کنند.

وی، با اشاره به فعالیت های بین المللی در این راستا، بیان داشت: نکته مهم در این زمینه اخبار رسمی و نگران کننده ای است که در سال های اخیر حتی در سطح دفتر CND یا همان دفتر مقابله با جرایم سازمان یافته ملل متحد که جمهوری اسلامی ایران نیز عضو فعال آن به شمار می رود، مطرح شده و آن اینکه اولا مافیای مواد مخدر قصد دارد تنوع مواد افیونی خود را برای سال 2020 از 850 نوع فعلی به بیش از 2 هزار نوع برساند.

این جامعه شناس، تصریح کرد: در این میان اخباری از بهره برداری غیر اخلاقی از موسیقی و فیلم و حتی انیمیشن و بازی های رایانه ای به گوش می رسد که می تواند طی چند دقیقه استفاده از این ابزارهای مجازی همان تاثیر در روان مصرف کننده ایجاد شود که مصرف یک بار شیشه یا کروکودیل و گل و هروئین و امثال آن ایجاد می کند. اتفاقی که فقط یک نمونه کوچک آن در بازی نهنگ آبی بروز کرد و موجبات خودکشی دختران نوجوان اصفهانی را فراهم آورد و شاید دهها مورد دیگر که اطلاعی از آنها در دست نیست.

فتح اللهی، خطب به خانواده ها ابراز کرد: لازم است خانواده های محترم و مسئولان و متولیان تربیتی نوجوانان راهکارهایی ازجمله درمان فرد معتاد به اینترنت را در اولویت قرار دهند که شخص ابتدا به دور از هر گونه کتمان بیماری خود را بپذیرد و اطرافیان او نیز در پذیرش اعتیاد به عنوان یک بیماری قابل درمان آمادگی داشته باشند.

این حامعه شناس، خاطرنشان کرد: افراد باید در طول روز، زمان های مشخصی را صرف استفاده مفید از این ابزار کنند و در ساعات دیگر خود را به انجام کارها و تفریحات جسمانی دیگر مشغول کنند. آنچه مهم است اینکه فرد باید متوجه شود اینترنت ابزاری مفید برای کار است و نباید بیش از حد لازم به سراغ آن رفت و حتما باید استفاده منطقی از آن در دستور کار زندگی قرار داده شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=276511

ثبت دیدگاه