تاریخ : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
0

سالانه ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی در آذربایجان‌غربی مقاوم‌سازی می‌شود

  • کد خبر : 276405
  • ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
سالانه ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی در آذربایجان‌غربی مقاوم‌سازی می‌شود

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی گفت: سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در سطح کشور نوسازی و مقاوم سازی می شود که سهم آذربایجان غربی از این تعداد مقاوم سازی تعداد ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی در سال است.

به گزارش اروم نیوز، از نظر زلزله‌خیزی تقریباً در مقاطع ۵ تا ۷ سال یک بار شاهد وقوع زلزله با بزرگی ۶ تا ۷ درجه در مقیاس ریشتر و گاهی بیشتر هستیم.

براساس مطالعات زمین‌شناختی حدود ۹۷ درصد از شهرها و روستاهای کشور ما در معرض خطرات ناشی از وقوع زلزله می باشد و بنابراین بنیاد مسکن برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی منازل آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه را در دستور کار خود قرار داده است.

به همین بهانه در زمینه بهسازی و نو سازی منازل روستایی با «محمود بدلی» مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی به گفت و گو نشستیم که شرح آن در ادامه می آید.

* سالانه چه تعداد خانه روستایی در سطح آذربایجان غربی مقاوم سازی می شود؟

سالانه بر اساس مصوبه هئت وزیران و قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور نوسازی و مقاوم سازی می شود که از این تعداد سهم استان آذربایجان غربی نیز مقاوم سازی تعداد ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی در سال می باشد.

بنیاد مسکن استان با در اختیار داشتن نیروهای متخصص و مجرب در این زمینه و با بهره گیری از توان نظام فنی روستایی ۲۵۰ نفر ناظر و ۷۴ دفتر خدمات فنی و مهندسی و تعامل و هماهنگی لازم با بانک های عامل،نظارت لازم برای پرداخت تسهیلات و مدیریت اجرایی این طرح در سطح استان را دارد.

با توجه به اهداف طرح جامع مسکن روستایی، مقرر است تا ۱۰ سال آینده تعداد ۱۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی استان نوسازی و مقاوم سازی شود که این بنیاد با تهیه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت، و بلند مدت در این زمینه سعی در تحقق کامل سهم استان تا افق سال ۱۴۰۵ دارد.

* بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چه تسهیلاتی را برای روستاییان در راستای مقاوم سازی منازل روستایی در نظر در نظر گرفته است؟

برای بهسازی و بازسازی واحدهای مسکونی روستایی در آذربایجان غربی، ۲۰۰ میلیون ریال در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی برای احداث هر واحد مسکونی در روستاهای واقع در مناطق مرزی استان با مدت زمان ۱۵ساله و سود ۵ درصد و نیز ۱۸۰ میلیون ریال در قالب طرح ویژه برای احداث هر واحد مسکونی در روستاهای واقع در سایر بخش های استان با مدت زمان ۱۵ ساله و سود ۵ درصد پرداخت می شود.

همچنین ۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه مسکن روستایی برای تعمیر و تکمیل سالانه ۲۰۰ مورد از واحدهایی که در مسیرگشایی و حریم طرح های روستایی واقع شده اند پرداخت می شود.

* چه میزان از منازل روستایی در سطح آذربایجان غربی نیازمند مقاوم سازی است و در این زمینه چند درصد از روستاها مقاوم سازی شده است؟

از نظر این بنیاد هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آئین نامه ۲۸۰۰ و مقررات ملی ساختمان رعایت نشده مسکن غیرمقاوم نامیده می شود و نیازمند مقاوم سازی است.

اظهار نظر صریح بنیاد مسکن می تواند در خصوص واحدهایی باشد که در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در سطح روستاهای استان نظارت و اجرا شده باشد که این تعداد ۳۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی استان را در بر می گیرد.

در واقع اگر واضح بیان شود حدود ۷۰ درصد مساکن روستایی استان نیازمند مقاوم سازی هستند.

* مشارکت دهیاری و شوراهای اسلامی در خصوص مقاوم سازی منازل به چه میزان است؟

دهیاری و شوراهای اسلامی روستا به عنوان مسئولین محلی روستاها و مدیران اجرایی روستا مطرح شده و در زمینه های مختلف و انجام وظیفه می کنند.

با توجه به اینکه دهیاری ها به عنوان مدیر بحران و مرجع صدور پروانه ساختمانی در روستاها هستند، لازم است از بابت پیشگیری مانع هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز و غیرمقاوم در سطح روستاها شده و در تحقق اهداف طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی بنیاد و ترویج این فعالیت در سطح روستاها تلاش و فعالیت موثر انجام دهند.

در اکثریت روستاها تعامل لازم ایجاد شده و سعی بر این است که با آموزش و راهنمایی های لازم این حساسیت در تمامی روستاها تعمیم شود.

* با توجه به عملکرد بنیاد مسکن منازل روستایی تا چه میزان در برابر زلزله و مخاطرات طبیعی مقاومت دارند؟

واحدهای احداثی بنیاد در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی به دلیل رعایت کامل مشخصات فنی و مقررات ملی ساختمان مقاوم در برابر حوادث طبیعی می باشد همچنان که در زلزله های بم، هریس و کرمانشاه واحدهای احداثی از طریق بنیاد مسکن کاملا سرپا و بدون هیچ گونه خسارتی مالکین خود را پناه داده بودند.

* بنیاد مسکن انقلاب ااسلامی برای ایجاد واحدهای بوم گردی در روستاهای هدف چه اقداماتی انجام داده و این امر مستلزم چه پیش نیازهایی است؟

به منظور بهره گیری از ظرفیت و توان بالقوه فرهنگی و تاریخی و اجتماعی نواحی روستایی با رویکرد تقویت بنیان اقتصادی و افزایش میزان کسب و کار محلی در مناطق روستایی و ایجاد اقامتگاه های بومی گردی در قالب انعقاد تفاهم نامه ای مشترک میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان میراث فرهنگی در دستور کار این دو دستگاه قرار گرفته است.

بنیاد مسکن در این زمینه بیشتر در بعد مطالعات و اجرای طرح های هادی هدف گردشگری، بازنگری طرح های هادی منتخب هدف گردشگری، اعطای تسهیلات به ساکنان روستاهای هدف گردشگری، مرمت، بهسازی و احیای اماکن تاریخی و فرهنگی روستاهای هدف گردشگری با همکاری سازمان میراث فرهنگی و متناسب با اعتبارات تخصیص یافته انجام وظیفه خواهد کرد.

علاوه بر این بنیاد مسکن برای ایجاد واحدهای بوم گردی مورد تایید سازمان میراث فرهنگی و دارای شاخصه های منطبق با اهداف موردنظر در تفاهم نامه یاد شده مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه با باز پرداخت ۶۰ ماهه پرداخت می کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=276405

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.