تاریخ : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹
5

نان بی‌کیفیت میهمان سفره‌های مردم/ مشکلی که راه‌حل ندارد

  • کد خبر : 274664
  • 18 آذر 1396 - 11:07
نان بی‌کیفیت میهمان سفره‌های مردم/ مشکلی که راه‌حل ندارد

تهیه نان مناسب و فرستادن آن بر سر سفره های مردم به یک مشکل غیر قابل حل تبدیل شده است.

به گزارش اروم نیوز، «نان» مهم ترین و پرمصرف ترین ماده غذایی انسان هاست.

بهداشتی بودن، با کیفیت و مرغوب بودن نیز باید از مهم ترین شاخصه های آن باشد که در غیر این صورت می تواند فاجعه های جبران ناپذیری را به ارمغان بیاورد و جلوگیری از این امر منوط به نظارت های دقیق و مستمر دستگاه های مرتبط است.

طی چندین روز گذشته شاهد گفت و شنودهایی در راستای افزایش قیمت نان بودیم که با اعتراض مردم متوقف شد. اما چیزی که هنوز در نانوایی ها می سوزد،کیفیت نان است.

این روزها دیگر از نان های چندین سال قبل خبری نیست و نان هایی به دستان مردم می رسد که در صورت بی احتیاطی بیش از نصف آن قبل از رسیدن به منزل از بین رفته و به خورده نان تبدیل می شود.

یا به دلیل نداشتن کیفیت نامطلوب بیش از یک سوم آن پس از گذشت مدت زمان کوتاهی غیر قابل استفاده می شود.

این روزها همین بی کیفیت بودن نان موجب اعتراض سیل عظیمی از مردم شده است و این اعتراض ها توجه جدی مسئولین را می طلبد.

کیفیت نان افزایش یابد نه قیمت!

«علی» یکی از شهروندان است که در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، بیان کرد: در پخت نان از جوش شیرین استفاده می شود در حالی که برای بدن بسیار مضر است و از وجود ماده ای غذایی بسیار مهم همچون کنجد در پخت نان خبری نیست

وی با اشاره به کیفیت نان اذعان داشت: کیفیت نان های کنونی بسیار پایین است که باید به آن توجه شود.

این شهروند با تاکید بر اینکه مسئولان باید کیفیت نان را افزایش دهند نه قیمت را، اظهار کرد: افزایش قیمت دردی را درمان نمی کند اما افزایش کیفیت از بروز بسیاری از بیماری های معده نیز جلوگیری می کند.

اندازه نان هم آب می رود!

وی همچنین از کم شدن اندازه نان هر روز بیشتر از دیروز گله مند بوده و گفت: اندازه نان روز به روز کم می شود.

این شهروند ارومیه ای با بیان اینکه نظارت ها باید به صورت سرزده و مستمر انجام شود، گفت: مقدار  زیادی از نان به دلیل اینکه خوب پخته نمی شود، بیرون ریخته می شود.

وی ادامه داد: همچنین در برخی از نانوایی ها بلافاصه بعد از خمیر، نان را پخت کرده و این امر کیفیت را شدیدا پایین می آورد.

«علی» با بیان اینکه مصرف نان تنها برای یک وعده ممکن است، افزود: اگر نان را برای وعده دیگری در سفره بگذاریم، بیات می شود و قابل خوردن نیست.

نانوا ها دقت در پخت نان ندارند

«وحید» یکی از شهروندان دیگر نیز با گلایه از نوع پخت نان گفت: نان ها حد متوسط را ندارند، برخی از آن ها سوخته و بیشتر آن ها خمیر است که در هر 2 حالت بیش از نیمی از نان اسراف می شود.

وی افزود: پخت نان دستگاهی جایگزین نان های سنتی شده است که کیفیت نان را به حدی اسفبار می رساند و طعم و خاصیت نان را غیر قابل تحمل می کند.

این شهروند از نبود برخی موارد بهداشتی در نانوایی ها گلایه کرده و ادامه داد: گاهی زمانی که برای خرید نان به سراغ نانوایی ها می رویم با اسفبار بودن بهداشت در محل و شاطر ها مواجه می شویم که نسبت به خرید و مصرف ان نان ها کاملا بی رغبت می شویم.

اعتراض مردم افزایش قیمت نان را ممکن نکرد

یک نانوا هم در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به افزایش قیمت نان بیان کرد: اعتراض مردم این امر را ممکن نکرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت نان لواش در نانوایی های دولتی 210 تومان و نان سنگک نیز ۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

این نانوا با اشاربه نحوه فروش نان بیان کرد: نان را بر اساس وزن چانه خمیر حساب می کنند به گونه ای هر گرده متوسط 150 گرم وزن دارد.

او  با بیان اینکه نظارت ها بر واحدهای نانوایی انجام می شود، افزود: کیفیت نان به نوع آرد و خمیر بستگی داشته که پیشنهاد می شود ابتدا آرد  مرغوبی به نانوایی ها عرضه شود.

وجود مازاد بر نیاز نانوایی ها در آذربایجان غربی

عزیز عسگر اوغلی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به تعداد نانوایی‌های فعال در ارومیه اظهار داشت: بیش از یک هزار و ۲۰۰ واحد نانوایی در ارومیه و بخانش‌های تابعه آن فعالیت دارند.

وی، افزود: روزانه سهمیه نان لواش دولتی ۲۶۰ کیلو است.

رئیس اتحادیه نانوایان ارومیه، تصریح کرد: وزن هرچونه خمیر در نان لواش ۱۵۰ گرم بوده و مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف می‌توانند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند.

عسگر اوغلی، در خصوص نشانه‌های یک نان خوب گفت: در شرایطی می توان کیفیت نان را مناسب ارزیابی کرد که از آرد خوب با میزان کافی سبوس تهیه‌ شده باشد و نیز با حرارت ملایم و یکنواخت حدود ۲ دقیقه و شعله غیرمستقیم پخت شده باشد و نیز در تهیه آن از افزودنی‌های غیرمجاز استفاده‌نشده و با کمترین میزان نمک تهیه شود.

وی، بیان داشت: اکنون با مازاد تعداد نانوایی در ارومیه مواجه هستیم چراکه نیاز جامعه اکنون با ۷۰۰ نانوایی تأمین می‌شود و این در حالی است که یک هزار و ۲۰۰ نانوایی در حال فعالیت هستند.

حال این وعده غذایی پر مصرف در شرایطی بحرانی نیازمند توجه مسئولان مربوطه است تا شاید با توجهی از شرایط فعلی بیرون آمده و پا بر کیفیت دیرینه خود بگذارد تا هم سلامت و هم رضایت مردم را بر خود گیرد.

انتهای پیام/.

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=274664

نوشته های مشابه

01بهمن
پلدشت سفید پوش شد
گزارش تصویری؛

پلدشت سفید پوش شد

30دی
فعالیت ۱۱۳ سازمان مردم نهاد در آذربایجان غربی
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی خبر داد؛

فعالیت ۱۱۳ سازمان مردم نهاد در آذربایجان غربی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.