تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰

شکست پیشمرگه ها در کرکوک و تعمیق اختلافات سیاسی در منطقه کردستان شمال عراق

  • کد خبر : 270869
  • 24 مهر 1396 - 17:17
شکست پیشمرگه ها در کرکوک و تعمیق اختلافات سیاسی در منطقه کردستان شمال عراق

پیشروی سریع نیروهای بسیج مردمی و ارتش عراق در مناطق تحت سیطره کُردهای شمال این کشور به اختلافات داخلی احزاب سیاسی این منطقه دامن زده است.

اروم نیوز ـ برگزاری همه پرسی جدایی از عراق توسط جریان بارزانی به عنوان حزب حاکم در منطقه کردستان شمال عراق علی رغم وجود مخالفت های قابل توجه در این منطقه که با واکنش های گسترده منطقه ای و بین المللی روبرو شد.

مهمترین واکنش به ماجرای جدایی این منطقه از عراق به دولت مرکزی این کشور مربوط می شود که با روکردی جدی خواهان لغو نتایج همه پرسی و توقف پروسه استقلال در منطقه کردستان شمال عراق شده و از سران این منطقه درخواست کرده بود مناطقی در استان کرکوک را که بعد از حمله داعش توسط ارتش عراق تخلیه شده بودند را به نیروهای ارتش تحویل دهند.

موضوعی که با مخالفت صریح سران تجزیه طلب کردستان عراق روبه رو شد و همزمان نیروهای پیشمرگه که بازوی نظامی کُردهای عراقی محسوب میشوند به منطقه مورد مناقشه با دولت مرکزی اعزام شدند.

در همین راستا طی روزهای گذشته نیروهای بسیج مردمی و ارتش عراق با توجه به تلاش های ناموفق دولت و مجلس عراق برای حل بحران از طریق گفت و گو خود را به استان کرکوک رساندند و در نهایت از ساعات اولیه بامداد امروز به تحرکات حساب شده موفق به عقب راندن نیروهای پیشمرگه از مناطق مهمی چون طوزخرماتو و فرودگاه کرکوک، کنترل چند منطقه استراتژیک از جمله تاسیسات گاز، منطقه صنعتی،‌ پالایشگاه نفت،‌ شرکت اصلی نفت شمال،‌ و بزرگ‌ترین پادگان نظامی این منطقه را نیز تحت کنترل خود درآورند.

در این میان رسانه های جریان حاکم از جمله شبکه تلویزیونی روداوو و کردستان 24 با تبلیغات گسترده بر علیه اتحادیه میهنی به عنوان حزب رقیب در صدد مقصر جلوه دادن پیشمرگه های این حزب در شسکت های 24 ساعت گذشته در این منطقه بر آمده اند که درگیری های پراکنده ای میان برخی از اعضای اتحادیه میهنی با نیروهای نظامی پارت دمکرات را در چی داشته است.

این اقدام رسانه های منتعلق به خاندان بارزانی واکنش تند سران اتحادیه میهنی و خانواده جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق و رهبر این حزب را در پی داشته است به صورتی که هیرو ابراهیم احمد همسر جلال طالبانی که در کمیته رهبری اتحادیه مهینی هم عضویت دارد در بیانیه ای شدید الحن به جنگ روانی رسانه های پارتی پاسخ داده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

به اطلاع مردم شریف کرکوک میرسانم که بر خلاف شایعات رسانه های خائن یکسری از جریانات سیاسی، پیشرمرگهای یکتی در حال دفاع قهرمانانه از کرکوک هستند.

طی ماههای گذشته یکتی توانسته بارها حملات به کرکوک را به تاخیر بیاندازد، اما متاسفانه دیشب انچه نمیبایست اتفاق بیوفتد رخ داد و از محور جنوبی به کرکوک حمله شد.

بند اعلام میکنم خانواده پر افتخار طالبانی از جمله بافل و قباد و لاهور و آراس همه در صحنه منازعه کرکوک حضور دارند و مردم به سمپاشی های جریانان حاص که در خدمت دشمنان کرد هستند توجه نکنند.

پیشمرگ های قهرمان یکتی برای تحقق ارمان های کردهای عراق صدها و هزاران شهید تقدیم کردستان کرده اند.

ما تمام تلاشمان را برای کنترل اوضاع کرکوک انجام میدهیم.

همانگونه که پیشتر گفته شد رسانه های متعلق به خاندان بارزانی با تبلیغات گسترده درصدد هستند اتحادیه میهنی مسئول شکستهای پیشمرگه در کرکوک معرفی نمایند.

این در حالی است که فرماندهی نیروهای منطقه کردستان شمال عراق کاملا در اختیار بارزانی ها و شخصیت های نزدیک به این خانواده است.

به نظر می رسد جنگ روانی که طی چند ماه گذشته از سوی رسانه های خاندان بارزانی شکل گرفته در ادامه سیاست های جاه طلبانه رهبر این منطقه برای حذف مخالفان و احزاب رقیب و متهم کردن آنها به خیانت و وطن فروشی! برای یکه تازی هرچه بیشتر و اعمال سیاست های دیکته شده از سوی جریان استکبار به شخص “مسعود بارزانی” برای تشکیل اسرائیل دوم باشد.

منبع: موکریان

انهای پیام/ گ

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=270869

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.