تاریخ : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰

ستاد فعالیت قومیت گراها در ارومیه کجاست؟

  • کد خبر : 270801
  • 23 مهر 1396 - 12:50
ستاد فعالیت قومیت گراها در ارومیه کجاست؟

چشم مسئولان اسم و رسم دار اما خنثی و بی خاصیت آذربایجان غربی و ارومیه روشن. شما از شهدا گفتید و خواندید و ماندید که امروز این اتفاقات را ببینیم؟؟!

به گزارش اروم نیوز، مدت ها است که در رسانه های آذربایجان غربی و حتی آذربایجان شرقی و تهران شاهد هستیم که مسائلی مثل حمایت ادارات و مسئولان دولتی و بانفوذ در ارومیه و برخی مناطق آزاد تجاری ارس و ماکو و انزلی و دیگر مناطق این چنین، از جریان پان ترکیسم و پان کردیسم و قومیت گرایی، به صورت پنهانی و ظریف ادامه دارد.

این قومیت گراها حتی مسئولان درجه اول آذربایجان غربی و ارومیه را نیز آشکارا به این سمت کشیده اند و مدیران ارشد سیاسی و اجتماعی زیر پرچم فعالیت در سطح کلان استانی به خصوص حوزه فعالیتی شخص استاندار و نیز در حوزه مدیریت شهری و مجموعه شهرداری ارومیه، امکانات و منافذ خود را در اختیار جریانات پان به خصوص پان ترکیسم قرار داده اند.

این اتفاقات را می شد در آخرین برنامه مجموعه شهرداری به وضوح مشاهده کرد و به عمق این فاجعه به راحتی پی برد. رویداد مهمی که قرار بود با عنوان «روز شعر و ادب فارسی» برگزار شود و عنوان «روز ملی شعر و ادب» به خود گرفت. سالگردی که به مناسبت درگذشت استاد شهریار برگزار شد و خود را در قالب برنامه ای کاملا پان و با حضور چهره ها و شخصیت های فاخر این عرصه نمایش داده شد!

این برنامه با ابتکار سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری ارومیه و با استفاده ابزاری از فرزندان و بازماندگان استاد شهریار، به میتینگ رسمی پان ترک هایی تبدیل شد که نسبت به تبلیغ جریان قومیت گرایی و نیز مخالفت با زبان فارسی به عنوان زبان رسمی کشور و تحریک احساسات نژادپرستانه حاضران تبدیل شد.

البته نماد و نمود این فعالیت های پان، کوچک ترین اشاره سخنران مراسم به این نکته بود که «شهریار بزرگ ترین شاعر زبان فارسی و آذری» بود که با اعتراضات فراوان داخل سالن مبنی بر اینکه زبان ما «ترکی» است و نه «آذری» همراه شد!

شاید شهرداری و سازمان فرهنگی، ورزشی این مجموعه چنین ندا دهند که مدعوین و میهمانان برنامه ربطی به اجرائیات ندارد، ولی بهتر است به این امر توجه داشته باشند که اعتراض حاضران اعم از میهمان و مدعو به اینکه چرا سخنرانی به زبان فارسی حرف می زند و در پاسخ به آن ها نیز زبان سخنرانی به ترکی تغییر کند امری غیرعادی و جالب در برنامه ای برای «پاسداشت روز شعر و ادب فارسی» است!

به راستی جایگاه توهین به زبان فارسی به عنوان زبان رسمی کشور در برنامه رسمی اجرا شده از سوی شهرداری ارومیه کجاست و اصلا چرا باید مجموعه ای با ادعای انقلابی گریز اقدام به اجرای چنین برنامه ای در داخل مجموعه اش کند؟!

اما جالب ترین و شاید مسخره ترین بخش این برنامه زمانی بود که یکی از پیشکسوت های معروف شعر ارومیه که چند سالی هم در خانه ملت بوده، دعوت به شعرخوانی شد و پشت تریبون قرار گرفت، بدترین جملات مسخره آمیز نژادپرستانه و توهین آمیز را که نه به اسمش شایسته بود و نه به رسمش، بر زبان آورد: «بیز تورکوخ، دیلیمیز تورکی، فارسی قیریلداتما» (ما ترکیم و زبانمان ترکی است، فارسی غر غر نکن)

همان جماعت معترض به سخنرانی فارسی، هورا کشیدند! البته تعجب حاضران از سخنان بی پروای آن شخصیت شخیص هم دور از انتظار نبود که روی داد.

با این تعابیر می توان به این نتیجه رسید که شهرداری ارومیه به ستاد فعالیت آشکارای پان ترک ها تبدیل شده و گویی همه ادارات و نهادها و شخصیت های روحانی و لشکری و کشوری و امنیتی و غیره با این جریان همراه شده اند.

چرا کسی صدایش نمی آید؟!

چرا نهادهای متولی رسیدگی به وضعیت فرهنگ و ادب استان و شهر، فکری به حال چاپ بنر چنین مراسمات اجرایی از سوی شهرداری ارومیه نمی کنند؟ آنجا که نوشته می شود: «ویژه مراسم بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب»!

این کدام «روز ملی شعر و ادب» است که در تقویم ایران نیست! اما شهرداری آن را ثبت می کند؟!

عزیزان شهرداری باید بدانند که روز 27 شهریور به تصویب دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت وفات استاد شهریار، «روز شعر و ادب فارسی» در تقویم رسمی ایران ثبت شده و رسمی شده است. اما ستاد فعالیت و عملیاتی پان ترک ها در شهرداری ارومیه، در مقابل آن «روز ملی شعر و ادب» را اختراع کرده است!

جدای از این برنامه و چالش جدی در شهرداری ارومیه، به نظر می رسد که سامانه فرماندهی جریان پان ترکیسم در استانداری آذربایجان غربی مستقر است.

بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان که زاییده همان تفکرات پانِ موجود در استانداری است، سنگری برای این جریان شده و شهرداری ارومیه و سازمان فرهنگی ورزشی آن هم ستاد پشتیبانی و فعالیت و عملیاتی و تدارکات این جریان…

چشم مسئولان اسم و رسم دار اما خنثی و بی خاصیت ارومیه و آذربایجان غربی روشن. شما در دوران دفاع مقدس در جبهه ها شهید نشدید و ماندید که امروز این روزها را ببینیم؟؟!

آقای استاندار! حال دیگر عنوان «استاندار جدید» از شما برداشته شد و به عنوان استاندار منصوب شده در سکان هدایت آذربایجان غربی، زمان تبریک و تهنیت گذشته و فرصت اقدام و عمل است. بسم الله…

بنر مربوط به برنامه شهرداری ارومیه در سالن آمفی تئاتر این مجموعه به مناسبت «روز ملی شعر و ادب فارسی» و با عنوان ساختگی «روز ملی شعر و ادب»:

روز شهریار

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=270801

نوشته های مشابه

02بهمن
بازدید از موزه‌های آذربایجان غربی رایگان است
همزمان با هفته فرهنگی ارومیه؛

بازدید از موزه‌های آذربایجان غربی رایگان است

02بهمن
راهداران آذربایجان غربی راه ۲۵۰ روستای مسدودی را بازگشایی کردند
02بهمن
۲ بهمن نماد غیرت دینی و استقامت مردم ارومیه است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

۲ بهمن نماد غیرت دینی و استقامت مردم ارومیه است

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.