تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰

بیش از 90 درصد آتش سوزی های اخیر در ارومیه عمدی بودند

  • کد خبر : 268387
  • 21 شهریور 1396 - 11:42
بیش از 90 درصد آتش سوزی های اخیر در ارومیه عمدی بودند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه، علت بروز بیش از 90 درصد آتش سوزی های اخیر را عمدی خواند.

ابراهیم شاد قوشچی در گفتگو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به تلاش در جهت رسیدن به استاندارد جهانی آتش نشانی، اظهار داشت: تعداد ایستگاه های آتش نشانی در ارومیه به تعداد هر 80 هزار نفر یک ایستگاه است که این میزان باید برای هر 50 هزار نفر یک ایستگاه باشد.

وی افزود: برای شهر ارومیه باید 14 ایستگاه آتش نشانی لازم است که در حال حاضر تعداد 10 ایستگاه وجود دارد.

وی عنوان کرد: ایستگاه گلمان به صورت آشیانه مشغول به فعالیت بود که با ایجاد ساختمان اداری در این محل این ایستگاه در 7 مهرماه رسما افتتاح شده و فعالیت خود را آغازخواهد کرد. همچنین یک زمین در محل خیابان البرز خریداری و خاکبرداری شده که در صورت تامین بودجه کلنگ زنی شده و جهت ساخت این ایستگاه اقدام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه، تصریح کرد: باتوجه به چارت سازمانی جدید نیروها باید گزینش و استخدام شوند اما به دلیل نبودن شرایط جهت تحقق این عمل با همین تعداد افراد ادامه می دهیم و تاکنون در این خصوص مشکلی به وجود نیامده است.

شاد قوشچی، در خصوص کمبود تجهیزات نیز اظهار داشت: مشکل کمبود تجهیزات سازمانی مشکل کل کشور است و هرکدام از سازمان ها با ابعاد مختلف دچار مشکل هستند ولی با همین کمی و کاستی ها با تمام قوا در بحران ها حاضرشده و عملکردی موفق داشته ایم.

وی، به فرسوده بودن ناوگان آتش نشانی ارومیه نیز اشاره کرد و تاکید کرد: با توجه به اینکه ابتدای سالجاری مبلغ 200 میلیارد ریال تخصیص مصوب سازمان آتش نشانی شهرداری ارومیه است، تلاش در نوسازی ناوگان آتش نشانی داریم.

بیشتر بخوانید..
سنجش سلامت چشم فضانوردان با هوش مصنوعی

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه، اظهار داشت: آمارها حاکی از آن است که آتش سوزی منازل مسکونی شهر ارومیه نسبت به زمان مشابه سال قبل 10 درصد کاهش داشته اما متاسفانه آتش سوزی در روستاها و ماشین آلات و نیز حوادث مربوط به آسانسورها 5 الی 6 درصد افزایش داشته است.

وی، با اشاره به عل آتش سوزی های اخیر گفت: دلیل بیش از 90 درصد آتش سوزی های اخیر ارومیه عمدی بودند. مردم باید به فرهنگ های رفتاری با محیط زیست آشنایی داشته باشند و به دلیل کینه ها و مسائل شخصی اقدام به مخاطره انداختن جان مردم و آتش نشانان نکنند.

شاد قوشچی، خاطرنشان کرد: موارد مربوط به آسانسور نیز افزایش یافته و این آمار نگران کننده است. مردم به قوانین و مقررات مربوط به آسانسور توجه کنند چراکه در ساخت بیشتر آن ها از قطعات دست سوم استفاده شده و هرگونه بی احتیاطی منجر به رسیدن آسیب های مختلف به مردم می شود.

وی، ابراز داشت: تیم امداد و نجات آتش نشانی از یک تیم افزایش یافته و در ایستگاه ها مستقر شده اند و تجهیزات لازم امداد و نجات نیز در دست خریداری است.

وی، همچنین از افزایش تصادفات درون شهری ابراز نگرانی کرد و افزود :تصادفات درون شهری افزایش یافته است جوانان دقت و احتیاط بیشتری در رانندگی داشته باشند و راهنمایی و رانندگی تدابیر لازم را اتخاذ کند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه، افزود: با توجه به اینکه آتش نشانان حامی نجات جان حیوانات بوده و راضی به خطر افتادن جان هیچ حیوانی نیستند اما از مردم نیز می خواهیم در نجات جان حیوانات ما را یاری کنند.

بیشتر بخوانید..
مسیر ارتباطی ۳۷۴ روستای آذربایجان‌غربی مسدود است

وی، با اشاره به لزوم همکاری مردم در بازگشایی مسیرهای تردد آتش نشانی تصریح کرد: مردم با کنار رفتن از مسیر ماشین های آتش نشانی در برخی مناطق شلوغ و پر ترافیک شهر کمک شایانی به این سازمان در جهت افزایش سرعت میانگین رسیدن ماموران آتش نشانی به محل حادثه می کنند.

شاد قوشچی، تاکید کرد: مردم و همشهریان از ایجاد مزاحمت های تلفنی برای سازمان آتش نشانی جلوگیری کنند چراکه روزانه فقط 10 درصد از گزارشات رسیده به این سازمان صحیح می باشند.

وی، افزود: اگر مردم در کارهای روزمره به نکات ایمنی توجه کنند سبب کاهش حوادث شده و این سازمان می‌تواند با اطمینان خاطر به ماموریت های ضروری رسیدگی کند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه، از آمادگی چند نفر از نیروهای آتش نشانی ارومیه جهت حضور در المپیاد کشوری خبر داد و گفت: سازمان آتش نشانی شهرداری ارومیه در سال 94 رتبه 19 کشوری را داشت ولی در سال 95 موفق به کسب رتبه 6 کشوری المپیاد شد. در سالجاری نیز در تلاش برای بهبود روند هستیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=268387

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.