تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

سرطان؛ دومین عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی

  • کد خبر : 268187
  • 19 شهریور 1396 - 12:31
سرطان؛ دومین عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر سرطان دومین عامل مرگ و میر در استان به شمار می رود.

رسول انتظار مهدی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهارداشت: در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر و سرطان؛ دومین عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی است.

وی در خصوص آمار مبتلایان به سرطان در استان افزود: در سال گذشته حدود 2هزار و 730 بیمار مبتلا به سرطان در واحد های آسیب شناسی بخش دولتی و خصوصی تشخیص داده و ثبت شده اما آمار دقیق موارد سرطانی استان پس از پالایش داده ها از جمله تکرارگیری های ملی ابلاغ می شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی، ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش کشوری ثبت موارد سرطانیسال 95، آذربایجان غربی در بین سایر استان ها از نظر سرطان در مردان رتبه 13 و از نظر سرطان در زنان رتبه 14 را دارد.

وی، استعمال دخانیات، مصرف الکل، تغذیه نامناسب، افزایش وزن و چاقی، سبک زندگی نادرست و کم تحرکی، عوامل خطر ساز ژنتیکی، عفونت مزمن با برخی ویروس ها و باکتری ها و عوامل خطر محیطی و شغلی مانند اشعه های یونیزان و غیر یونیزان را از مهمترین دلایل ابتلا به سرطان برشمرد.

انتظار مهدی، در خصوص آمار مرگ و میر سرطان در استان گفت: بر اساس فراوانی موارد فوتی ناشی از سرطان در سال 95 در استان حدود 2 هزار و 683 نفر برآورد می شود که با توجه به احتمال کم توجهی به ثبت علت برخی از موارد فوت و فقدان پرونده الکترونیک سلامت، ممکن است این رقم بیش از این نیز باشد.

وی، در پاسخ به این سوال که بیشترین افرادی که به سرطان مبتلا می شوند در چه سنینی هستند؟ عنوان کرد: بر اساس گزارش کشوری در بررسی نمودار میزان بروز استاندارد شده سنی کل سرطان ها در کشور نشان می دهد که با افزایش سن، میزان بروز افزایش یافته و حداکثر آن در 80 تا 84 سالگی است که این نسبت در زنان بین 75 تا 80 و در مردان 80 تا 85 متغیر می شود.

بیشتر بخوانید..
سردرگمی زائران از شیوه جدید اعزام به عتبات/ چرا نظارتی بر خدمات کاروان‌ها نیست؟

معاون امور بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی، سرطان پستان را بعد از سرطان پوست شایعترین سرطان در کشور عنوان کرد و گفت: شایع ترین سرطان در آذربایجان غربی نیز در بین زنان سرطان پستان و در بین مردان سرطان معده است.

این مسئول، به راه های پیشگیری از سرطان با توجه به زندگی در جامعه امروز اشاره کرد و افزود: عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف مشروبات الکلی، رعایت رژیم غذایی مناسب از جمله مصرف میوه و سبزیجات، نگه داشتن وزن در حد طبیعی، انجام فعالیت های ورزشی منظم به همراه جلوگیری از مواجهه طولانی با نور آفتاب به خصوص در ساعات بین ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر می تواند از ابتلا به سرطان موثر باشد.

انتظار مهدی، در زمینه برنامه ها و اقدامات در زمینه غربالگری سرطان در استان افزود: غربالگری سرطانها یکی از پرهزینه ترین مداخلات بهداشتی دنیا است که اثر بخشی انها نیز همیشه مورد بحث کارشناسان قرار دارد. با توجه به اهمیت پیشگیری و کنترل انواع سرطان ها، غربالگری سرطان های پستان و سرویکس(دهانه رحم) در مرحله بررسی و برنامه ریزی برای ادغام در سیستم بهداشتی و درمانی کشور است.

وی، اضافه کرد: در حال حاضر خدمات غربالگری برخی سرطان ها از جمله کولون، پستان و دهانه رحم و برخی موارد نظیر این براساس راهنماهای بالینی به صورت فردی ارائه می شود ولی ادغام این خدمات نیاز به برنامه ریزی و تامین منابع مالی مورد نیاز دارد.

معاون امور بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی، در پایان تاکید کرد : از افراد 30 ساله و بالاتر دعوت می شود تا با مراجعه به خانه های بهداشت در مناطق روستایی و پایگاه های سلامت در مناطق شهری  ازنظر بیماری های غیرواگیر ازجمله  بیماری های قلبی عروقی ، آسم و بیماری های تنفسی،  دیابت و سرطان ها،  مطابق دستورالعمل های کشوری تحت بررسی قرارگیرند.

بیشتر بخوانید..
رشیدیان: پیش‌ثبت‌نام سفر سوریه در همه استان‌ها بزودی آغاز می‌شود
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=268187

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.