تاریخ : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
1

ورود کارمندان به استخر بانوان ممنوع!

  • کد خبر : 267825
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
ورود کارمندان به استخر بانوان ممنوع!

حذف تبعیض میان مرد و زن در جامعه ای که زنان آن همپای مردان و حتی گاهی پیشروی مردان در حال تکاپو هستند، یکی از ضروری ترین «حداقل ها» به نظر می رسد.

به گزارش اروم نیوز، حذف تبعیض میان مرد و زن در جامعه ای که زنان آن همپای مردان و حتی گاهی پیشروی مردان در حال تکاپو هستند، یکی از ضروری ترین «حداقل ها» به نظر می رسد.

علاوه بر وظایف یک بانوی خانه دار که وظایف سنتی یک زن است، وظایف دیگری بر عهده یک زن کارمند قرار داده شده که البته این انتخاب خود اوست. اما…

* برنامه زندگی یک زن کارمند

او بعد از نماز صبح، مشغول آماده کردن وعده غذایی ناهار می شود. لوازم مورد نیاز همسر و فرزند را آماده و احتمالاً در کیف آنها می گذارد! در صورت لزوم، بچه را به مهد یا مدرسه می رساند. سر کار حاضر می شود. تبعیض های محیط اداری را که به واسطه جنسیت اش برای او رقم خورده به جان می خرد و احتمالاً دم نمی زند! حالا وقت برگشتن به خانه است.

او به محض رسیدن به خانه مشغول آماده کردن ناهار برای سرو می شود. تا حدی که گاهی یادش می رود لباس آراسته ای بپوشد. احتمالاً هم دیر شود و یا غذایش ته بگیرد و یا هر مشکل دیگری… او باید با جان و دل پذیرای نگاه های احتمالی اهل خانه باشد و صدایش درنیاید!

حالا دیگر بقیه آماده استراحت هستند. هر چند روح و جسم اش خسته است، اما اگر “خوش شانس: باشد، او هم فرصتی برای استراحت می یابد و حالا نوبت تفریح است تا موقع شام و کار خانه و …

آب تنی نمی کنیم!

شاید یکی از گزینه های احتمالی بانوی کارمند، رفتن به نزدیک ترین استخر محل زندگی اش باشد. نه… نشد! آنجا ساعت ۵ تعطیل شده! عیبی ندارد می رویم سراغ گزینه بعدی؛ ۵ خیابان این طرف و آن طرف اشکالی ندارد! و باز هم ساعت ۵ تعطیل! و سایر گزینه ها نیز… پس در نهایت، آب تنی نمی کنیم!!

* مروری بر برنامه ورزشی استخرهای ارومیه

در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد استخرهایی هستیم که برای آقایان شاغل و بانوان خانه دار ساخته شده است. تعریفی کاملا منطبق بر الگوهای یک جامعه سنتی. آقایان کار می کنند و عصرها وقت دارند. خانم ها خانه دارند و صبح ها وقت دارند! استخرهایی که یک روز در میان، سانس بانوان آن ساعت ۵ تا ۶ تعطیل می شود و فقط روزهای جمعه در نوبت صبح (که خانم های کارمند نسبتاً فرصت استراحت دارند) برای بانوان تدارک دیده شده است.

حالا شما از هر کدام از کارکنان استخرها که بپرسید، جواب سربالایشان این است: «مسئولان برنامه ریزی می کنند؛ ما کاره ای نیستیم!»

* برنامه ریزی ضعیف، تبلیغات ضعیف تر

وجود یک یا دو استخر که در برنامه شان برای بانوان در ساعات عصر و شب جایی باز کرده باشند، برای یک شهر کافی نیست. گاهی هم برخی استخرها برنامه خود را به نفع بانوان شاغل تغییر می دهند، اما نبود تبلیغات کافی، آنها را با این شائبه روبرو می کند که «استقبال وجود ندارد». برنامه ریزان استخرهای عمومی باید به این نکته توجه کنند که امروز نقش بانوان در  ادارات و مشاغل غیرخانگی  پررنگ تر شده و نیاز جدی به دیده شدن نیاز این قشر وجود دارد و باید دنبال راهکار اساسی برای این مشکل باشند.

* نگارنده: ندا عبدی

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=267825

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.