تاریخ : جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹
0

صاردات ۴۴۱ هزار تن کالا از گمرکات آذربایجان غربی/ بازرگان رتبه نخست واردات کالا را دارد

  • کد خبر : 267758
  • ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
صاردات ۴۴۱ هزار تن کالا از گمرکات آذربایجان غربی/ بازرگان رتبه نخست واردات کالا را دارد

رئیس گروه نظارتی و جانشین ناظر گمرکات آذربایجان غربی، گفت : در ۵ ماه سال جاری ۴۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار از گمرکات این استان صادر شده است.

محمد جلالی لک در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز با اشاره به میزان صادرات و واردات انجام گرفته از گمرکات آذربایجان غربی از ابتدای سالجاری تاکنون، اظهار داشت: صادرات گمرکات آذربایجان غربی از ابتدای سال تاکنون ۴۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار و واردات گمرکات ۲۳۳ هزار تن به ارزش ۳۲۵ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: میزان ارزش پولی صادرات گمرکات آذربایجان غربی نسبت به سال گذشته یک درصد افزایش داشته و این درحالی بوده که ارزش پولی صادرات از گمرکات کل کشور ۹ درصد کاهش داشته و این در حالی می باشد که از نظر وزن کالاهای صادراتی گمرکات آذربایجان غربی ۳۶درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

رئیس گروه نظارتی گمرکات آذربایجان غربی، گفت: با توجه به افزایش ارزش مالی صادرات و نیز کاهش ارزش وزنی آن، چنین نتیجه می گیریم که محصولات با ارزش افزوده بالا دارای افزایش بار صادراتی و محصولات با ارزش افزوده پایین دارای بار منفی در صادرات بوده اند. قطعا دلیل کاهش وزن کالاهای صادراتی نیز محدودیت در صادرات سیمان سفید و سیاه به کشور عراق بوده است.

وی اظهار داشت: عمده صادرات استان به کشور عراق که در ۶ ماه اخیر سال جاری ۶۸ درصد ارزش پولی کالاهای صادراتی مبلغی بالغ بر ۱۲۳ میلیون دلاربوده است.

این مقام مسئول افزود: ۷۵ درصد ارزش وزنی کالای صادراتی به کشور عراق مقداری بالغ بر ۳۱۸ هزار تن کالا بوده است.

جلالی لک، بیان کرد: دومین کشور مقصد صادرات استان ترکیه است که وزن کالاهای صادراتی ۷۵ هزار تن و ارزش پولی آن ۴۸ میلیون دلار بوده که ۱۷ درصد ارزش پولی صادرات کل استان و ۲۷ درصد ارزش وزنی صادرات را تشکیل می دهد.

وی، افزود: کشورهای پاکستان، جمهوری خود مختار نخجوان، افغانستان در رتبه های بعدی قرار دارند.

گمرک بازرگان رکورددار بیشترین واردات از کشور ترکیه

رئیس گروه نظارتی گمرکات آذربایجان غربی، گفت: کشور ترکیه با صادرات  مواد اولیه واحد های تولیدی به وزن ۱۷۹ هزار تن و ارزش مالی ۲۲۴ میلیون دلار به کشور ایران رتبه اول واردکننده مواد را دارد که از نظر سهم وزنی ۷۷ درصد واردات کل کالاو از نظر سهم ارزش ۶۹ درصد واردات را در بر می گیرد.

وی، خاطرنشان کرد: کشور اکوادور با وارد کردن ۲۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیون دلار رتبه دوم واردات به گمرکات آذربایجان غربی را دارد که ۱۰ درصد سهم وزنی و ۵ درصد سهم ارزشی را به خود اختصاص داده است.

جلالی ادامه داد: آلمان ایتالیا و چین رتبه های بعدی واردات به ایران را دارند که مهم ترین واردات آنان مواد اولیه واحد های تولیدی و خط تولید کارخانجات است.

وی، اولویت واردات از طریق گمرک را برنج، ذرت دامی، وسایل نقلیه، حبوبات و قطعات منفصله ماشین آلات دانست و گفت: عمده صادرات کشور میعانات گازی، روغن های سبک و فرآوری شده، پلی اتیلن در انواع شکل ها، پروپان مایع و محصولات نیمه تمام آهن و فولاد است.

این مقام مسئول عنوان کرد: آذربایجان غربی با توجه به شرایط استان و همسایگی با ۳کشور ترکیه ،عراق و آذربایجان بزرگترین مرززمینی کشور را به خود اختصاص داده است که دروازه ارتباط با اروپا محسوب شده و کلیه کالاهای اروپایی از این طریق وارد ایران می شود.

وی تصریح کرد: آذربایجان غربی رتبه هشتم واردات کشور و رتبه ۱۳ صادرات کشور از لحاظ وزنی و رتبه ۱۴ از نظر ارزشی را به خود اختصاص داده است.

رئیس گروه نظارتی گمرکات آذربایجان غربی، اظهار داشت: پیرانشهر به دلیل مرز ارتباطی عراق با ۶۰ میلیون دلار صادرات کالا  بیشترین آمار صادرات را از گمرک خود دارد.

وی، ادامه داد: گمرک ارومیه با ۳۲ میلیون دلار، بازارچه پیرانشهر با ۳۰ میلیون دلار و گمرک بازرگان با ۲۹ میلیون دلار رتبه های دیگر را به خود اختصاص داده اند و پس از آنها گمرک مهاباد، خوی و بازارچه سردشت در ردیف های بعدی قرار دارند.

جلالی لک، اذعان داشت: مرز بازرگان با ۲۴۶ میلیون دلار رتبه اول واردات را در اختیار دارد، پس از آن گمرک ارومیه با ۴۸ میلیون دلار در رتبه دوم و گمرک خوی با ۱۰ میلیون دلار واردات در رتبه بعدی قرار دارند.

وی، عنوان کرد: با توجه به اینکه صادرات بر اساس توافقات تجار انجام می پذیرد، گمرک صرفا جهت انجام تشریفات نقش داشته و تابع مقررات کشور پذیرش کننده است لذا با توجه به راه اندازی سیستم جامع الکترونیکی و اظهار کالا از راه دور و عدم نیاز ورود کالا به گمرکات داخلی و ارسال آن بدون ورود به گمرکات مرزی انجام می گیرد و در صورت نیار کنترل و پلمپ آن در گمرکات خروجی انجام می پذیرد.

رئیس گروه نظارتی گمرکات آذربایجان غربی، از آمادگی کامل گمرک برای صادرات میوه و تره بار خبر داد و گفت: گمرک آمادگی برای صادر کردن میوه و تره بار به صورت شبانه روزی حتی در محل سردخانه یا انبار صاحبان کالا داردو تشریفات خروج کالا در کمتر از یک ساعت انجام شود.

وی، در خصوص استفاده از پتانسیل های مرزی اظهار داشت: در گمرک بازرگان از حداکثر پتانسیل آن بهره برده ولی باتوجه به فعالیت سازمان پایانه در مرز رازی و سرو از حداقل پتانسیل آن استفاده شده و پس از افتتاح زیر ساخت ها از حداکثر امکانات برای صادرات استفاده خواهد شد.

رئیس گروه نظارتی گمرکات آذربایجان غربی، ادامه داد: بازرگان مهم ترین  گمرک کشور است که ترانزیت خارجی مقصد آن ۷۱ هزار تن به ارزش ۳۷۰ میلیون دلار و ترانزیت خارجی مبدا آن ۲۱۶ هزار تن به ارزش ۴۲۶ میلیون دلار  و ترانزیت داخلی آن ۴ هزار و ۲۵۹ تن کالا به ارزش ۱۰ میلیون دلار می باشد.

این مقام مسئول، افزود: ترانزیت خارجی مبدا در کل استان ۳۴۱ هزار تن به ارزش ۶۵۹ میلیون دلار است که به ترتیب از گمرکات بازرگان، رازی، پیرانشهر و سرو انجام می شود.

جلالی لک، تصریح کرد: ترانزیت خارجی مقصد نیز در کل استان ۱۵۳ هزار تن به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار است که به ترتیب از گمرکات پیرانشهر، بازرگان، سرو و رازی انجام می شود.

وی، در پایان خاطرنشان کرد: گمرک پیرانشهر از نظر ارزشی مبلغی بالغ بر ۳۸۴ میلیون دلار و وزن ۶۳ هزار تن در ترانزیت خارجی مقصد رتبه اول و مرز بازرگان از نظر وزنی به مقدار ۷۱ هزار تن و ارزش ۳۷۰ میلیون دلار در رتبه اول ترانزیت خارجی مقصد  قرار دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=267758

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.