تاریخ : جمعه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱

ذخایر خونی آذربایجان غربی کافی است/ مردم برای اهدای خون در بازه های زمانی مختلف اقدام کنند

  • کد خبر : 267452
  • 08 شهریور 1396 - 10:05
ذخایر خونی آذربایجان غربی کافی است/ مردم برای اهدای خون در بازه های زمانی مختلف اقدام کنند

مسئول دفتر حفظ و جذب اهداکنندگان سازمان انتقال خون آذربایجان غربی، گفت: انتقال خون در برخی ایام سال با ازدحام مردم مواجه است و در برخی دیگر از ایام دچار کمبود اهدا هستیم، بهتر است مردم در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند.

حامد فتح الله زاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به حس نوع دوستی مردم ایران اظهار داشت: این حس نوعدوستی در ایام خاص نظیر عید قربان موجب ازدحام بسیار بالای حمعیت برای اهدای خون می شود. هرچند چنین اقداماتی قابل تقدیر است اما بهتر است مردم برای اهدای خون در تمام ایام سال برنامه ریزی داشته باشند.

وی افزود: خون و فرآورده های خونی 3 تا 5 روز قابلیت ماندگاری دارند و به همین دلیل در برخی ایام با کمبود خون مواجه می شویم.

مسئول دفتر حفظ و جذب اهداکنندگان سازمان انتقال خون آذربایجان غربی، با اشاره به میزان ذخایر خون در استان، گفت: در حال حاضر ذخایر خونی آذربایجان غربی پاسخگوی نیاز استان است و به همین دلیل نیاز چندانی به اهدای خون در ایام پیش رو نداریم.

وی بیان داشت: پس از بررسی سلامت کامل افراد مراجعه کننده و سن بین 18 تا 60 سال، دوباره در مراکز اهدای خون معاینات لازم انجام گرفته و پس از تایید و اهدای خون، خون ها به آزمایشگاه انتقال می یابند. در صورت نداشتن بیماری های خونی به جمع آوری و نگهداری آنان اقدام می شود.

فتح الله زاده، عنوان کرد: بانوان به فاصله 4 ماه از اهدای خون قبلی و آقایان 3 ماه نمی توانند نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

وی در مورد بیشترین نیازمندان به خون در آذربایجان غربی، گفت: بیشتر مصرف کنندگان خون بانوان و بیشتر اهداکنندگان خون را آقایان تشکیل می دهند.

مسئول دفتر حفظ و جذب اهداکنندگان سازمان انتقال خون آذربایجان غربی،:تصریح کرد: یک بخش آفرسیز(جدا کردن فرآورده های خونی همچون پلاسما و پلاکت) و یک بخش سپاس در رابطه با سلول های بنیادی در استان وجود دارد.

این مسئول، گفت: آذربایجان غربی جزو 5 استانی است که از ابتدا موفق به کسب امتیاز بخش آفرسیز شد و مرکز سپاس نیز به تازگی در استان افتتاح شده است.

فتح الله زاده، با اشاره به اختصاصی بودن فرآورده های خونی، اظهار داشت: فرآورده های خونی برحسب نیاز مورد استفاده قرار می گیرند، پلاسما و پلاکت ها نمونه ای از آن ها است که پلاسماها پس از جداسازی و جمع آوری به پالایشگاه های دارو سازی در تهران جهت استفاده در مواد اولیه داروهای انعقاد ارسال می شود.

وی، با اشاره به وظایف بخش سپاس استان اذعان داشت: سلول های بنیادی نیز که به تازگی در استان راه اندازی شده نمونه برداری از آنتی ژن های خونی در بانک های ژن ذخیره می شود و در عمل های خاص همچون عمل مغزو استخوان که جزو موارد نیازمند به سلول های بنیادی می باشد در صورت هم خوانی ژن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=267452

ثبت دیدگاه