تاریخ : شنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۱

رفراندوم در ترکیه و رای‌های معنادار

  • کد خبر : 261524
  • 28 فروردین 1396 - 9:06
رفراندوم در ترکیه و رای‌های معنادار

اخبار نشان میدهد که رفراندوم به نفع آقای اردوغان به پایان میرسد زیرا رای دهندگان ۵۱% آری گفته اند و ۴۹% خیر.

به گزارش اروم‌نیوز، اخبار نشان میدهد که رفراندوم به نفع آقای اردوغان به پایان میرسد زیرا رای دهندگان ۵۱% آری گفته اند و ۴۹% خیر.

این بدین معناست که اختیارات رئیس جمهور افزایش خواهد یافت و حال با این افزایش اختیارات پرزیدنت اردوغان چکار خواهد کرد نیاز به زمان بیشتری دارد تا پیامدهای آن آشکار شود.

اما آنچه در این یادداشت برای من حائز اهمیت است نوع و کیفیت و فرم آراء رای دهندگان است که به نظر من بسیار معنادار است و در آینده تحولات ترکیه و سپس آرایش نیروهای سیاسی در منطقه ما تاثیرات منفی خود را خواهد گذاشت.

بر طبق آمار آراء منفی به رفراندوم در کلانشهرهای ترکیه مانند استانبول و آنکارا و ازمیر (که سومین شهر بزرگ ترکیه است) نسبت به آراء مثبت بیشتر بوده است و این نشان میدهد که آک پارتی و آقای اردوغان برای کسب آراء چشم به روستاها و شهرهای کوچک و طبقات سنتی ( که دارای تفسیری ضد مدرن از دیانت دارند و پیرو شیوخ دهکده و قصبه خود هستند) اتکاء نموده و سرمایه گذاری کرده است.

به زبان دیگر، اردوغان از طبقه متوسط (که موتور محرکه تحولات اجتماعی در جوامع معاصر هست) فاصله گرفته و این فاصله گذاری به معنای تقریب به ذهنیت ضد توسعه سیاسی که در پی آن تضاد با توسعه اقتصادی هم همراه خواهد گشت- تلقی می‌گردد.

به سخن دیگر، رای‌های امروز بسیار معنادار است و من آن را نشانه رشد پوپولیسم و گونه ای از قیام روستاها و حاشیه بر شهرها و طبقه متوسط تلقی میکنم و مطمئنا آثار سوء این تغییر جهت در روابط ترکیه و همسایگان در آینده نه چندان دور نمایان خواهد گشت و فشار سیاستهای عوام‌گرایانه (با چاشنی تفسیر سلفی از دین ) موجبات شکافهای اجتماعی در ترکیه را نیز تشدید خواهد کرد.

بیشتر بخوانید..
دولت عزم جدی در ایجاد صنایع فرآوری معادن دارد

ضمن اینکه زمینه ساز گسترش ناامنی وتروريسم ازنوع دولتی وبا صبغه عثمانیسم هم در ترکیه وهم درکشور های دور ونزدیک خواهدبود.

گل بود به سبزه هم آراسته شد.

* یادداشت ارسالی از دکتر محمدصادق فتح‌اللهی

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=261524

ثبت دیدگاه